Strona główna Księga Gości Kontakt

   BIBLIOGRAFIA


Słowo białego człowieka (1969)

Słowo białego człowieka

W 1967 roku na wschodnim obszarze Nigerii proklamowano niezależną republikę - Biafrę. Dało to początek trwającej do 1970 roku krwawej wojnie pomiędzy secesjonistami a rządem centralnym. Co szczególne, niezwykle silną bronią w tej walce okazał się głód.
Frederick Forsyth przebywał wówczas w Biafrze jako reporter. Ta wyjątkowa w jego dorobku książka to nie tylko kronika dramatycznych wydarzeń, ale także pochwała ludzkiej solidarności, przede wszystkim jednak ostre oskarżenie brytyjskiego rządu, który odegrał w konflikcie haniebną rolę.

Dzień Szakala (1971)
Dzień Szakala
"Prawdziwy superkryminał XX wieku" - tak pisano w Polsce po pierwszym wydaniu "Dnia Szakala" w 1974 roku. W powieści autentyczne osobistości i wydarzenia przeplatają się z przekonującą fikcją literacką. Czas akcji to rok 1963, miejsce - przede wszystkim Paryż, ale także mozaika innych krajów Europy Zachodniej. Za temat obrał Forsyth planowany zamach na prezydenta Francji generał de Gaulle'a. Szef Wydziału Operacyjnego OAS werbuje zawodowego zabójcę. Prowadzący sprawę komisarz Lebel wie, że dopóki tajemniczy osobnik o kryptonimie Szakal pozostaje na wolności, strzał może paść w każdej chwili.

Akta Odessy (1972)
Akta Odessy
Tytułowa Odessa to nie miasto na południu b. Związku Radzieckiego, nie chodzi też o mniejsze miasto w Teksasie. To słowo złożone z początkowych liter wyrazów tworzących niemiecką nazwę Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen, czyli "Organizacja byłych członków SS"
W połowie lat 40-tych SS świadoma, że wojna jest już przegrana, przygotowała swoje zniknięcie. Przeszmuglowano z Niemiec olbrzymie ilości złota i zdeponowano na zaszyfrowanych kontach. Spreparowano fałszywe dokumenty i przygotowano kanały przerzutu dla uciekinierów. Kiedy alianci zajęli Nimecy, po więksości ludobójców nie zostało ani śladu. Organizacją, którą SS-mani założyli, by to ułatwić, była właśnie "Odessa".
Ale prócz sukcesów, organizacja ta ponosiła czasem również porażki. Największy cios został jej zadany pewnej wiosny, kiedy do Ministerstwa Sprawiedliwości w Bonn dotarła niespodziewanie anonimowa przesyłka, znana jako Akta "Odessy" ...

Psy wojny (1974)
Psy wojny
Złoża platyny, odkryte w biednej republice Zangaro, w głębi Afryki, przyciągają groźnych rywali. Sir James Mason, bezwzględny i cyniczny prezes towarzystwa górniczego z Londynu, wynajmuje najemników, by zorganizować przewrót polityczny. Do walki o eksploatację cennego metalu stają również Rosjanie. Tymczasem Cat Shannon, dowódca najemników, postanawia sam rozstrzygnąć niebezpieczną grę.
Według mnie książka wybitna. Może z powodzeniem służyć za podręcznik, jak przeprowadzić zamach stanu ;]

Diabelska alternatywa (1979)
Diabelska alternatywa
Rok 1982. W obliczu klęski głodu Rosjanie liczą na pomoc Amerykanów i dostawy zboża z USA. Po obu stronach Atlantyku są jednak tacy, którzy chcą wykorzystać tę sytuację do spowodowania światowego konfliktu nuklearnego. Tylko para kochanków, obywateli obu supermocarstw, może uratować świat przed zagładą.

Czysta robota (1982)
Czysta robota
Jedenaście błyskotliwych opowiadań sensacyjnych i nie tylko, ujawniających wielkie możliwości narracyjne Forsytha. Ich głównymi tematami są podstęp, szantaż, oszustwo, morderstwo i zemsta. Opowiadania powstawały od 1973 do 1982 roku.

Czwarty protokół (1984)
Czwarty Protokół
Plan Aurora, opracowany w odległej daczy, zagubionej gdzieś wśród podmoskiewskich lasów, wprowadzany w życie z niesłychaną zręcznością i inteligencją, narusza postanowienia tajnego Czwartego Protokołu i zmienia obawy, które spowodowały jego podpisanie, w koszmar na jawie.
Kolejna książka Mistrza sensacji - ze znakomicie skonstrouwaną fabułą, która wprowadza czytelnika w najgłębsze tajniki mechanizmów władzy na Kremlu i działania służb wywiadowczych na wschodzie i na zachodzie żelaznej kurtyny.

Negocjator (1989)
Negocjator
Dwa raporty ekonomiczne dotyczące przyszłości źródeł energii na Ziemi stają się podstawą najdziwniejszego z możliwych sojuszy. Twardogłowi dowódcy Armii Czerwonej, skrajnie prawicowi politycy i biznesmeni amerykańscy zawiązują tajne porozumienie. Całą akcję rozpoczyna porwanie syna prezydenta Stanów Zjednoczonych...

Fałszerz (1991)
Fałszerz
W środowisku brytyjskiego wywiadu legendą otoczona jest działalność Sama McCready'ego, szefa komórki odpowiedzialnej za dezinformację i operacje psychologiczne, zwanego przez kolegów "Fałszerzem". Znany z niekonwencjonalnych metod działania, przeprowadził wiele niebezpiecznych misji. Nadchodzi epoka pieriestrojki i przydatność Sama dla wywiadu musi ocenić specjalna komisja...

Pięść Boga (1994)
Pięść Boga
Po zwycięskim przemarszu przez Kuwejt, w sierpniu 1990 roku, armia Iraku zatrzymuje się na granicy z Arabią Saudyjską. Cały świat zastanawia się gorączkowo, czy Saddam Hussein planuje kolejną inwazję. Siły NATO szykują się do kontrataku. Jednak, aby zwyciężyć, alianci muszą zdobyć informacje o sytuacji w okupowanym Kuwejcie i przede wszystkim - dowiedzieć się jak najwięcej o tajemniczej, potężnej broni Irakijczyków, nazwanej przez nich "Pięść Boga". Do akcji wkraczają więc tajni agenci: Mike Martin i głęboko zakonspirowany szpieg o pseudonimie Jerycho, którego tożsamości nie poznał nigdy żaden ze zleceniodawców. Od ich sukcesu lub porażki zależec mogą losy świata...
"Pięść Boga" ukazała się równocześnie w Londynie i w Warszawie, a wcześniej niż Nowym Jorku !

Ikona (1996)
Ikona
Rok 1999. W Rosji szaleje hiperinflacja, panuje głód i nędza, a organizacje przestępcze przejmują kontrolę nad skorumpowaną administracją państwową. Charyzmatyczny Igor Komarow roztacza przed narodem perspektywę dobrobytu i twierdzi, że niesie światu pokój. Temu wizerunkowi przeczy jednak przerażająca treść tajnego dokumentu, który przypadkiem trafia w ręce brytyjskiego wywiadu. Zachód musi za wszelką cenę przeszkodzić przywódcy nacjonalistów w realizacji jego wielkomocarstwowych ambicji. Do Moskwy zostaje wysłany Jason Monk, superagent CIA. Od wyniku jego akcji mogą zależeć losy świata.

Upiór Manhattanu (1999)
Upiór Manhattanu
W tej powieści Forsyth przedstawia dalszy ciąg losów Upiora Opery Paryskiej - bohatera klasycznego dzieła Gastona Leroux "Upiór w Operze" (1911), szeregu adaptacji filmowych oraz sławnego musicalu Andrew Lloyda Webbera.

Weteran (2001)
Weteran
Na tę książkę składa się pięć pasjonujących opowiadań. Precyzyjnie skonstruowane i spuentowane, pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji i autentycznych szczegółów charakterystycznych dla pisarstwa Forsytha, potwierdzają jego klasę jako najwybitniejszego współczesnego autora thrillerów oraz Mistrza krótkiej formy. Od Londynu, Sieny i Bangkoku do Little Big Horn, od czasów współczesnych, II wojny światowej po Amerykę końca XIX wieku... Forsyth utrzymuje czytelnika w nieustannym napięciu.

Mściciel (2003)
Mściciel
Billy Colenso, młody amerykański wolontariusz, zostaje brutalnie zamordowany w b. Jugosławii przez Serba - Zorana Zilica. Jego dziadek, kanadyjski miliarder Steven Edmond pragnie zemsty. By znaleźć zabójcę wnuka, wynajmuje weterana wojny w Wietnamie, byłego żołnierza sił specjalnych i adwokata z małego miasteczka Cala Dextera, człowieka, który zajmował się ściganiem przestępców i oddawaniem ich w ręce sprawiedliwości. Na tę drogę życia zdecydował się po wielkiej rodzinnej tragedii - jego córka została zamordowana przez porywaczy, a żona popełniła samobójstwo. Ma już ponad 50 lat, ale jest w świetnej formie i decyduje się podjąć tego zadania. Podczas pościgu za przestępcą okazuje się, że współpracuje on z CIA rozpracowując jedną z największych organizacji terrorystycznych świata... To, co wydaje się osobistą tragedią, nagle okazuje się być przerażającym dramatem na światowej scenie terroryzmu.

Afgańczyk (2006)
Afgańczyk
Zagrożenie ze strony wschodnich organizacji terrorystycznych narasta, szykuje się akt niewyobrażalnego terroru. Kiedy nastąpi atak? Kto lub, co będzie celem? Jedynie wtyczka w szeregach Al-Kaidy mogłaby udzielić takiej odpowiedzi... Plan jest z pozoru szalony. Czy można podmienić osławionego przywódcę talibów, od pięciu lat więzionego w bazie Guantanamo na Kubie, na urodzonego w Iraku pułkownika Mike'a Martina, wojennego weterana, agenta zachodnich służb wywiadowczych? Operacja wymaga nie tylko perfekcyjnego przygotowania, ale też nieprawdopodobnego szczęścia. Szansa powodzenia jest jak jeden do miliona...

Kobra (2010)
Afgańczyk
W 2010 roku prezydent USA postanawia raz na zawsze zniszczyć handlarzy kokainą. Zadanie zleca Paulowi Devereaux, emerytowanemu agentowi CIA wyrzuconemu za "zbytnią brutalność" wobec wrogów, zwanemu Kobrą. Kobra dostaje budżet w wysokości 2 miliardów dolarów i pełnomocnictwa, które pozwalają mu działać poza wszelką kontrolą. Po długich przygotowaniach zaczyna akcję przejmowania transportów kokainy, likwidacji przekupionych celników na usługach kartelu. Robi to po cichu, nie bawi się w nagłaśniane aresztowania, przechwytywane statki i samoloty są zatapiane i giną bez śladu, a ich załogi lądują w tajnym więzieniu na ustronnej wysepce. Szef kartelu, Don Diego, orientuje się z czasem, że ma niewidzialnego, lecz potężnego wroga, który może zniszczyć jego imperium. Na domiar złego ma kłopoty ze strony odbiorców koki - mafii europejskich i amerykańskich. Przechodzi do kontrataku i wybucha regularna wojna.


Wszystkie opisy książek pochodzą z dostępnych mi egzemplarzy następujących wydawnictw : Amber, Czytelnik, Albatros - A. Kuryłowicz, Al Fine. Okładki są dobrane przypadkowo, ich większy wybór znajduje się w Galerii okładek.


A oto książki, które nie zostały wydane w Polsce:


Emeka (1982)
Emeka
Jest to biografia i wspomnienie o przyjacielu Fredericka Forsytha, generale Emeka Ojukwu, przywódcy powstania w Biafrze. Książka dokumentuje ich 15-letnią przyjaźń. Prawdziwe imię generała tu Chukwuemeka - oznacza ono "podarowany przez Pana Boga".

Great flying stories (1991)
Great flying stories
Jest to zbiór najlepszych zdaniem Forsytha opowieści o lotnictwie. Oprócz opowiadania Forsytha "Pasterz" znalazły się tam również opowiadania Sir Arthura Conan Doyle'a, Roalda Dahla, Lena Deightona, Edgara Allana Poe oraz H. G. Wellsa.

A matter of protocol (2001)
A matter of protocol
Jest to autoryzowana biografia Fredericka Forsytha spisana przez Craiga Cabella, który korzystał z niepublikowanych materiałów i przeprowadził wiele rozmów z Forsythem, czego efektem jest bardzo drobiazgowa biografia i krytyczne studium książek. Forsyth opisuje, jak zdobywa materiały do swych powieści, przedstawia swoje polityczne poglądy i wyjaśnia tło każdej z książek.




MENU
INNE