Strona główna Księga Gości Kontakt

   BIOGRAFIA


FREDERICK FORSYTH

Frederick Forsyth

Urodzony 25 sierpnia 1938 roku w Ashford, hrabstwo Kent w Anglii w bogatej, mieszczańskiej rodzinie. Uczył się w Tonbridge. Następnie dostał się na Uniwersytet Granady w Hiszpanii, ale ledwie rozpoczęte studia przerwał, by poświęcić się swojej pasji - lataniu. Gdy miał 17 lat, uzyskał licencję pilota, a w wieku lat 19 został jednym z najmłodszych pilotów w historii RAF (Royal Air Force - Królewskie Siły Powietrzne), gdzie służył w latach 1956-1958.

Następnie został dziennikarzem-reporterem. Przez 3 i pół roku pracował w małej gazecie ("Eastern Daily Press" of Norfolk), aż do roku 1961, kiedy został reporterem Reuters-a. Najpierw pracował w Paryżu, gdzie zbierał informacje później wykorzystane w "Dniu Szakala", a następnie w Berlinie (wtedy Niemiecka Republika Demokratyczna), gdzie zainteresował się nazistami, co później zaowocowało "Aktami Odessy". Pracował również jako reporter w b. Czechosłowacji i na Węgrzech.

W 1965 roku przeszedł do BBC i został asystentem korespondenta dyplomatycznego. Od lipca do września 1967 roku pracował przy wydarzeniach wojny biafrańskiej między Nigerią a Biafrą. Zaprzyjaźnił się z przywódcą secesjonistów generałem Chukwuemeką Ojukwu, zwanym Emeka. W 1968 roku porzucił BBC (albo raczej wyrzucono go za rzekomą nieobiektywność) i wrócił do Biafry jako wolny strzelec, a następnie relacjonował wojnę dla Daily Express, magazynu Time i dla Evening Standard.

W 1969 roku napisał książkę o tejże wojnie, będącą raczej reportażem z tych wydarzeń, zatytułowaną " The Biafra Story ". W Polsce książka ukazała się pod tytułem " Słowo białego człowieka ". Sugestywność książek Forsytha, w których akcja toczy się w Afryce (głównie "Psów wojny") jest tak silna, iż powstała plotka, że pisarz sam uczestniczył w przygotowaniu zamachu stanu w jednym z państw afrykańskich.

W 1970 roku zdecydował się napisać powieść, która stała się światowym bestselerem. Mowa oczywiście o książce "Dzień Szakala", opowiadającej o zamachu na Charlesa de Gaulle-a. Ukazała się ona w 1971 roku i zapoczątkowała niesłabnące pasmo sukcesów Fredericka Forsytha. Aż trudno w to uwierzyć, ale została napisana w... 35 dni ! W 1972 powieść zdobyła nagrodę Edgar Award w USA.

Następne książki to "Akta Odessy" 1972, "Psy wojny" 1974, "Diabelska alternatywa" 1979, "No comebacks" 1982 (w Polsce "Czysta robota"), "Czwarty protokół" 1984, "Negocjator" 1989, "Fałszerz" 1991, "Pięść Boga" 1994, "Ikona" 1996, "Upiór Manhattanu" 1999, "Weteran" 2001, "Mściciel" 2003 (Polska - czerwiec 2004), "Afgańczyk" 2006.

Za granicą opowiadanie "Pasterz" (1975) zostało również wydane jako oddzielna pozycja - w Polsce w zbiorze "Czysta robota". To opowiadanie znalazło się także w zbiorze "Great Flying Stories" (1991), w którym Forsyth zebrał najlepsze, jego zdaniem, opowiadania dotyczące lotnictwa. Znalazły się tam opowiadania Sir Arthura Conan Doyle'a, Roalda Dahla, Lena Deightona, Edgara Allana Poe oraz H. G. Wellsa. Ponadto zależy zaznaczyć, iż opowiadania zebrane w "Weteranie" najpierw ukazały się w internecie pod wspólną nazwą "Quintet" (2000).

Oprócz "Great flying stories" jeszcze 2 książki Forsytha nigdy nie ukazały się w Polsce. Pierwsza z nich to "Emeka" (1982) - biografia i wspomnienie o generale Emeka Ojukwu, przywódcy powstania w Biafrze, przyjacielu Forsytha. Druga z nich to autoryzowana biografia Forsytha pt.: "A matter of protocol" (2001), spisana przez Craiga Cabella.

Jego książki zostały łącznie sprzedane w nakładzie ponad 100.000.000 egzemplarzy i były wielokrotnie ekranizowane (np. "Dzień Szakala" dwukrotnie).

Opowiadania, które napisał Frederick Forsyth, ukazywały się w wielu wszelkiego rodzaju pismach, m.in. kilkakrotnie w Playboy-u oraz w Ellery Queen Mystery Magazine.

W dziedzinie polityki jest konserwatystą i zdeklarowanym przeciwnikiem Unii Europejskiej. Do 1980 r. mieszkał w Irlandii w County Wicklow, ale grożono tam jemu i jego rodzinie porwaniem, więc sprzedał dom i przeniósł się do Anglii. Aktualnie mieszka pod Londynem w 26-pokojowej rezydencji "Queen Anna", rozciągającej się na 175 akrach posiadłości w hrabstwie Hertfordshire - East End Green. Uważany jest za jednego z najbogatszych pisarzy świata - oprócz tejże rezydencji posiada również zamek w Irlandii, w mieście Enniskerry. Zapytany, co robi z zarobionymi milionami funtów, odpowiedział, iż jego broker inwestuje je w około 350 firm notowanych na angielskiej giełdzie. Jest ekspertem Tajnych Służb Wielkiej Brytanii. Czasami można go usłyszeć w BBC, gdzie czyta swoje felietony lub bierze udział w dyskusjach politycznych. Mówi płynnie po francusku, niemiecku i hiszpańsku i wiele podróżuje po Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce.
MENU
INNE