Strona główna Księga Gości Kontakt
MENU
INNE

   WIADOMOŚCI


3.11.2006

Poniżej moja recenzja "Afgańczyka", którą miałem czelność zamieścić w kilku miejscach w sieci.

Aż 3 lata czekał Frederick Forsyth z wydaniem nowej powieści. Ale było warto! Bo wziął się wreszcie porządnie do pracy i ukazała się pozycja, o której można śmiało powiedzieć, że tak udanej książki nie napisał od czasu „Pięści Boga” (1994). Zresztą z tamtą powieścią „Afgańczyk” ma więcej wspólnego – przede wszystkim budowę, gdzie akcja przenosi się co jakiś czas z miejsca na miejsce, ale w żaden sposób nie traci na tempie, i czytelnik „połyka” kolejne fragmenty zastanawiając się wciąż, co się dzieje gdzie indziej. A akcja nie jest przewidywalna, zakończenia też nie łatwo się domyśleć. Poza tym Forsyth wraca do swojego starego bohatera - Mike’a Martina, i też dobrze na tym pomyśle wychodzi – nieco ironiczne (co świadczy o wysokiej inteligencji) podejście weterana do świata sprawia, że błyskawicznie zyskuje naszą sympatię. Oczywiście znów pogłębimy swoją wiedzę – tym razem m. in. na temat islamu i historii najnowszej Afganistanu, państwa, na terenie którego od wielu lat toczy się wojna.
Podsumowując – świetna powieść, i szczerze ją polecam, niestety nie można się od niej oderwać i okazuje się, że 400 stron to co najmniej o połowę za mało.

28.10.2006

Tydzień przed premierą Empik zaczyna przyjmować zamówienia na "Afgańczyka". Dla chętnych - baner obok poniżej po prawej stronie. Cena 25,99 zł., 400 stron. Ponadto przez pierwszy tydzień po premierze powieść będzie dostępna wyłącznie w Empikach.
Dla bardzo niecierpliwych poliglotów poniżej link do pierwszego rozdziału powieści - oczywiście po angielsku.

"The Afghan" by Frederick Forsyth - Chapter one


22.10.2006

W 2007 roku zostanie zrealizowany film pt. "The Equalizer". Scenariusz będzie napisany na podstawie historii wymyślonej przez Forsytha. Informacja jest o tyle ciekawa, że Forsyth jeszcze niczego o takim tytule nie napisał, więc... być może jest to zapowiedź jakiegoś zbioru opowiadań? Oczywiście o wszystkim poinformuję w stosownym czasie.

3.10.2006

Już dziś mogę Wam podać datę premiery "Afgańczyka". Wydawnictwo Albatros - Andrzej Kuryłowicz poinformowało, że powieść ukaże się równo za miesiąc, 3 listopada. Patronatem książkę objął Empik, więc wiadomo, gdzie w stosownym terminie się udać ;] Poniżej jeszcze raz okładka (powiększenie po kliknięciu), tym razem dużo lepszej jakości.

Afgańczyk -  kliknij by powiększyć


A prywatnie pięknie dziękuję :) przemiłej Pani Joannie z wydawnictwa Albatros, dzięki której uzyskałem większość informacji i materiałów o "Afgańczyku". Kłaniam się nisko, tymczasem :)

2.10.2006

Wirtualna Polska w swoim serwisie o książkach przedstawiła, jak widać poniżej, oficjalną okładkę nowej powieści Forsytha (powiększenie po kliknięciu), oraz objęła ją patronatem. Pierwsze wydanie będzie miało miękką okładkę. Nowe informacje wkrótce.

Afgańczyk -  kliknij by powiększyć

23.08.2006

Z informacji uzyskanych od Wydawnictwa Albatros - Andrzej Kuryłowicz wynika, że polskiego wydania "Afgańczyka" możemy się spodziewać w listopadzie bieżącego roku. Dokładna data jeszcze nie jest znana.
Powieść już przetłumaczył pan Grzegorz Kołodziejczyk. W chwili obecnej trwają prace redakcyjne nad przygotowaniem powieści do druku. Nakład książki będzie prawdopodobnie wynosił ok. 30 - 40 tys. egzemplarzy.
Powieść będzie szeroko reklamowana przed premierą, głównie na billboardach i w jednym z ogólnopolskich dzienników. Poniżej projekt okładki, która jednak prawdopodobnie zostanie jeszcze gruntownie zmieniona.

Afgańczyk -  kliknij by powiększyć


A oto zapowiedź powieści, której tekst przygotowało wydawnictwo:

Mistrz politycznego thrillera, autor słynnego Dnia Szakala i Psów wojny, powraca w wielkim stylu! Zagrożenie ze strony wschodnich organizacji terrorystycznych narasta, szykuje się akt niewyobrażalnego terroru. Kiedy nastąpi atak? Kto lub, co będzie celem? Jedynie wtyczka w szeregach Al-Kaidy mogłaby udzielić takiej odpowiedzi...
Plan jest z pozoru szalony. Czy można podmienić osławionego przywódcę talibów, od pięciu lat więzionego w bazie Guantanamo na Kubie, na urodzonego w Iraku pułkownika Mike'a Martina, wojennego weterana, agenta zachodnich służb wywiadowczych? Operacja wymaga nie tylko perfekcyjnego przygotowania, ale też nieprawdopodobnego szczęścia. Szansa powodzenia jest jak jeden do miliona...

Na koniec garść informacji własnych. Powieść po premierze ma różne recenzje, przeważają na szczęście te dobre ;] W opinii znanych europejskich pism jest bardzo zręcznie napisana i wróży się jej duże powodzenie. Internauci są nieco bardziej powściągliwi i porównują ją poziomem do "Mściciela".
Dopiero niedawno dotarłem do informacji, iż wybór nazwisk dwóch z kilku głównych postaci powieści był wystawiony na licytacji. Niestety wyniku licytacji nie znam. Wpływy miały być przekazane na cele charytatywne.
Najbardziej rzetelną recenzję według mnie wystawił New York Post. Podkreślono, iż powieść ta jednocześnie bawi i uczy, przedstawiając nieznane lub mało znane fakty z historii najnowszej, przykładowo szczegóły ataków terrorystycznych w Madrycie i Londynie, a także strukturę działania i prowadzenia szkoleń przez Al-Kaidę. Ponadto dowiemy się nieco o wojnie sowiecko - afgańskiej oraz innych konfliktach zbrojnych mających ostatnimi laty miejsce na świecie. A recenzję tę pisał człowiek obeznany w temacie - Bill Roggio współtworzący counterterrorismblog.org, który obserwował na miejscu wojny w Iraku i Afganistanie.


22.08.2006

Dziś premiera w Anglii nowej powieści Fredericka Forsytha "The Afghan". Powieść wydaje wydawnictwo Putnam Adult, poniżej okładka.

The Afghan - Afgańczyk -  kliknij by powiększyć


Ciekawym jest, że powieść wychodzi równocześnie także na 9 płytach CD (10 godzin nagrania). Natomiast 1 października powieść w okładce już wskazanej poniżej wyda wydawnictwo Bantam Press. Data polskiego wydania na razie nie znana. Kiedy uzyskam jakiekolwiek informacje, natychmiast je Wam przekażę.


10.06.2006

Zachodnie serwisy poinformowały, że Frederick Forsyth ukończył pracę nad nową powieścią pt. " Afgańczyk " (oryg.: "The Afghan"). Premiera w Anglii - 22 sierpnia bądź 1 października. W Polsce książka ukaże się pod koniec roku, ale dokładna data nie jest jeszcze znana. Najogólniej - 352 strony powieści opisywanej jako thriller szpiegowski. Poniżej okładka angielskiego wydania - po kliknięciu powiększona.

The Afghan - Afgańczyk -  kliknij by powiększyć

Treść powieści (za: Publishers Weekly, Amazon.com & Washington Post):

Brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze przechwytują z komputera członka Al-Kaidy wiadomość mówiącą, że organizacja ta przygotowuje spektakularny zamach terrorystyczny. Nie udaje się jednak ustalić żadnych szczegółów - co się ma wydarzyć, gdzie i kiedy. Wywiad nie ma żadnych źródeł informacji wśród członków Al-Kaidy, i nie jest możliwe, aby wśród nich umieścić swojego agenta. Niemożliwe do chwili, aż...
"Afgańczyk" to Izmat Khan, od 5 lat więzień w bazie Guantanamo, były dowódca oddziałów Talibów. "Afgańczyk" to także pułkownik Mike Martin, urodzony i wychowany w Iraku weteran działań wojennych z 25-letnim doświadczeniem, biorący udział w konfliktach zbrojnych na całym świecie.
W obliczu groźby zbliżającego się aktu terroryzmu połączone siły agencji wywiadowczych spróbują porwać się na coś, czego jeszcze nikt nigdy nie próbował - umieścić człowieka Zachodu jako Araba wśród Arabów - zamienić Izmata Khana na Mike'a Martina, aby uzyskał konieczne informacje, a potem jeszcze go uwolnić.
Operacja wymaga nadzwyczajnych i niespotykanych przygotowań, a także niesamowitego szczęścia, bo tak naprawdę nikt nie jest w stanie przygotować Martina na to, co go może spotkać. Ani na przerażające wydarzenia, które zobaczy i w których będzie musiał wziąć udział... >


Archiwum wiadomości za lata:      2006      2005      2004.BANERY